Вирішальна роль громадянського суспільства в утвердженні демократії, прав і свобод людини, принципів соціальної справедливості є загальновизнаною. Протягом останніх років у Демидівському районі зросла кількість громадських організацій, розширилися сфера їх діяльності й вплив на прийняття рішень на місцевому рівні. Разом з тим, значною проблемою залишається низька організаційна та управлінська самодостатність громадських організацій. Тому необхідно спрямувати зусилля на впровадження ефективного механізму налагодження комунікацій та створення сприятливих умов для розвитку громадянського суспільства, а саме: впровадження соціального партнерства між сільськими та селищною радами, районною державною адміністрацією та громадою через громадські організації жінок, інвалідів, громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ветеранів війни та праці, осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, жертв нацистських переслідувань, дітей війни. Тобто підтримки потребують громадські організації, діяльність яких має соціальну спрямованість.
Громадська організація "Сприяння розвитку села" протягом серпня 2017 року реалізовує соціально-комунікаційний проект «Соціальне партнерство у громадах Рівненської і Запорізької областей». Партнером обрали Бердянськ, адже це місто має значний досвід у реалізації комплексної соціальної політики щодо налагодження дієвої співпраці між громадським сектором, місцевою владою та бізнесом. Завдяки цьому громадські організації, діяльність яких має соціальну спрямованість, можуть повноцінно функціонувати, користуватися приміщеннями для повсякденної роботи, проведення зборів, заходів та спілкування. А проведення на належному організаційному рівні загальноміських соціальних заходів до державних свят та визначних дат дає змогу залучити широке коло громадськості до вшанування пам'яті загиблих, патріотичного виховання молоді, зміцнення ветеранського руху. Зважаючи на те, що особливу актуальність сьогодні набувають питання героїко-патріотичного виховання дітей та молоді, збереження спадкоємності поколінь, тільки комплексний підхід виконавчої влади та громадських організацій, діяльність яких має соціальну спрямованість, може дати якісний та позитивний результат. Також слід зазначити, що завдяки співпраці з міською владою відбувається тісна взаємодія громадських організацій, діяльність яких має соціальну спрямованість, між собою, що сприяє вирішенню важливих проблемних питань життєдіяльності міста.
Приймаючою стороною виступила громадська організація «Пролісок-Бердянськ», голова якої Іван Харченко протягом всього візиту сприяв отриманню максимального позитивного ефекту від реалізації проекту.
Громадська організація «Пролісок-Бердянськ» створена 25 грудня 2014 р. Її засновниками є викладачі вищих навчальних закладів (Бердянський університет менеджменту і бізнесу та Бердянський державний педагогічний університет) та представники малого бізнесу міста. Створенню організації передувала майже 5-річна спільна робота майбутніх засновників організації по вирішенню конкретних соціальних проблем громади. Активісти хотіли, вирішуючи конкретні проблеми, як то: ремонт фасаду дитячого клубу «Сокіл», встановлення дитячих майданчиків в мікрорайоні Скловолокно, допомога в благоустрою дитячого садочка № 36 «Чебурашка» та ін., надихнути мешканців мікрорайону на взаємодію, встановити партнерські відносини між підприємцями, ОСББ та молоддю. Так були започатковані проекти: «Спільними зусиллями», «Закон на варті інтересів громади», «Традиції рідного краю».
Важливим завданням представників різних секторів соціальної системи та лідерів громадських об'єднань є подолання конфронтації інтересів заради спільної справи. Синергія в думках та діях структур різних напрямків – як то державних чи громадських – має бути спрямована на формування справедливого соціального партнерства. Обмін досвідом, який накопичується у різних регіонах України, може і повинен допомогти налагоджувати динамічну співпрацю рівноправних учасників для підтримки соціально-орієнтованих проектів.
Протягом партнерського візиту відбулись наступні активності:
9 серпня взяли участь у круглому столі «Менторство як спосіб становлення громадської активності», який відбувався у Приморській районній державній адміністрації. Координатор проекту «CommUNITY through mentorship» в Запорізькому регіоні Павлік Ольга розповіла про переваги менторської програми як важливого засобу підвищення організаційного та управлінського потенціалу громадської організації. Відбулась жвава дискусія з представниками місцевого громадського сектору міста Приморськ.
Також було здійснено візит до Приморської центральної районної бібліотеки, де ознайомились із досвідом реалізації освітньо-культурних проектів на прикладі створення розумного простору «Prostir HUB», який був реалізований за підтримки уряду Німеччини.
11 серпня проведено зустріч у Першому Антикафе Бердянська «ЧАС Є», де познайомились з молодими активістами і більше дізнались про соціальний бізнес як успішну модель реалізації культурних ініціатив. Створений комунікаційний майданчик став дуже популярним серед свідомої молоді міста, двері Антикафе практично ніколи не зачиняються, адже тут регулярно проводяться різноманітні заходи – від цікавих майстер-класів до вивчення англійської й української мов. Керівник проекту Алла Мельничук поділилася секретами успіху та провела захоплюючу екскурсію закладом.
Відбулась зустріч з Ігорем Касьяновим, головою громадської спілки «Вільна Громада-Комфортне Місто». Ця структура об’єднує більше 20 громадських організацій міста, мета створення якої – захист конституційних прав мешканців громади та членів спілки, контроль влади, розбудова демократичного, вільного, правового, патріотичного суспільства. Обговорили значення незалежних ЗМІ у житті громади і вплив на прийняття рішень, громадський діяч розповів про успішний досвід реалізації непересічного проекту по створенню Першої незалежної телекомпанії VG, яка стала гідним суперником комунальних телеканалів у місті.
12 серпня відбувся візит до Бердянського міського виконавчого комітету, де мали змогу поспілкуватись із спеціалістами сектору енергозбереження, які поділилися досвідом реалізації проектів по енергозбереженню в комунальній сфері та розвитку вітроенергетики в регіоні. Насичена зустріч вдалась із Ігорем Зубрицьким, головним спеціалістом відділу внутрішньої політики, зв’язків з громадськістю, взаємодії з військовими частинами та учасниками АТО, з яким обговорили специфіку співпраці у векторі «місцева влада – громадські організації» та важливості підтримки патріотичних організацій. У місті нараховується майже 250 різноманітних громадських організацій і забезпечити комунікацію з ними справа не з легких. Міська влада не відривається у своїй роботі від думки громади і має значний досвід у соціальному партнерстві.
Насамкінець підбили підсумки і висловили свої плани на майбутнє під час підсумкової зустрічі з ГО «Пролісок-Бердянськ», обмінялися власними напрацюваннями, обговорили перспективи подальшої співпраці та пошуку нових можливостей для розвитку громадських організацій.
Залишилась тверда впевненість, що зміцнення співпраці між громадськими організаціями «Сприяння розвитку села» та «Пролісок-Бердянськ» матиме важливе значення та допоможе знайти шлях по створенню власної моделі соціального партнерства у громадах Рівненської та Запорізької областей.
Проект реалізовано в рамках Програми національних обмінів, за фінансування Європейського Союзу та Національного фонду підтримки демократії (США).
Немає коментарів:
Дописати коментар